AME2-15SBAZ
AME2-15SBAZ
AME2-15SBAZ
Aimtec
SOT-23
AME2-15SBAZ Datasheet PDF
TypeParameter
Mount PCB
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Weight 25 g
Product Weight (g) 25
ECCN (US) EAR99
Power Supply Color Black
Input/Output Type AC/DC
Output Voltage (V) 15
Output Current (A) 0.133
Output Power (W) 2
Minimum AC Input Voltage (V) 90
Maximum AC Input Voltage (V) 528
Minimum DC Input Voltage (V) 130
Maximum DC Input Voltage (V) 745
Minimum Isolation Voltage 3000VAC
Maximum Input Current (A) 0.04
Input Frequency (Hz) 47 to 440
Efficiency (%) 68
Configurable No
Input Connector Type PC Pins
Output Connector Type PC Pins
Power Indicator No
Ripple & Noise 400mV
Medical No
Minimum Operating Temperature (°C) -40
Maximum Operating Temperature (°C) 70
Mounting Through Hole
Package Height 18
Package Length 33.7
Package Width 22
PCB changed 4
Supplier Package DIP
Input Frequency47 to 440 Hz
Maximum Output Power 2 W
RoHS Compliant
Package Bulk
Base Product Number AME2
Mfr aimtec
Product Status Active
Operating Temperature-40 to 70 °C
Series AME2-AZ (2W)
Size / Dimension 1.40 L x 0.92 W x 0.76 H (35.6mm x 23.3mm x 19.3mm)
Tolerance ±5
Part StatusActive
Type Switching
Max Operating Temperature70 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 2 W
Style Enclosed
Pin Count4
Number of Outputs 1
Approval Agency CE, cURus, FCC
Efficiency 65 %
Output Voltage 15 V
Output Type Fixed
Max Output Current133 mA
Voltage - Output 1 15V
Leakage Current 150 µA
Max Current Rating 40 mA
Current - Output (Max) 133mA
Voltage - Input 90 ~ 528 VAC, 130 ~ 745 VDC
Power Dissipation2 W
Output Current0.133 A
Output Power2 W
Voltage - Output 2 -
Min Input Voltage 90 V
Max Input Voltage 528 V
Voltage - Output 3 -
Max Output Power2 W
Voltage - Output 4 -
Isolation Voltage3 kV
Switching Frequency100 kHz
Line Regulation1.5%(Typ)
Load Regulation5%(Typ)
Features -
Width 23.368 mm
Height 19.304 mm
Length 35.56 mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Radiation HardeningNo
In-Stock:455 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About AME2-15SBAZ
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C