Welcome to Hotenda.com Online Store!

A6275EA-T
Allegro MicroSystems
5V 2.54mm PMIC A6275 16 Pin 20MHz 5V 16-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
A6275EA-T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Linear |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | COMMON-ANODE |
| Subcategory | Display Drivers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 20MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | A6275 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 90mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 24mA |
| Output Current | 90mA |
| Max Output Voltage | 17V |
| Voltage - Output | 4V |
| Topology | Shift Register |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Output Current per Channel | 75.5mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| High Level Output Current | -1mA |
| Low Level Output Current | 1mA |
| Number of Segments | 8 |
| Switching Frequency | 10MHz |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Display Mode | SEGMENT |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Length | 19.05mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.786545 | $6.786545 |
| 10 | $6.402401 | $64.02401 |
| 100 | $6.040001 | $604.0001 |
| 500 | $5.698114 | $2849.057 |
| 1000 | $5.375580 | $5375.58 |
Similar PMIC - LED Drivers from Allegro MicroSystems and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
