EP4SGX230KF40C4NES
EP4SGX230KF40C4NES
EP4SGX230KF40C4NES
Altera
3.8mm mm FPGAs FBGA 1mm mm 1517
SOT-23
EP4SGX230KF40C4NES Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Package / Case FBGA
Published 2008
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 1517
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish TIN SILVER COPPER
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature 0°C
HTS Code8542.39.00.01
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 245
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Pin Count1517
JESD-30 Code S-PBGA-B
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 0.93V
Temperature GradeOTHER
Supply Voltage-Min (Vsup) 0.87V
Number of I/O 744
RAM Size 2.1MB
Clock Frequency 717MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 228000
Number of Logic Blocks (LABs) 9120
Length 40mm
Height Seated (Max) 3.8mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4080 items
EP4SGX230KF40C4NES Product Details
EP4SGX230KF40C4NES Overview
There is a FBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 744 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 228000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. Total terminations are 1517. There is a maximum RAM si2.1MBe of 2.1MB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. This module is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. 0°C should be higher than the operating temperature. As far as the pin count is concerned, it has 1517 pins. There are a total of 9120 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. Usually, fpga semiconductor uses a 717MHz crystal. Keeping this FPGA in check requires a supply voltage greater than 0.87V.
EP4SGX230KF40C4NES Features
744 I/Os
85°C gates