OP1063000000G
OP1063000000G
OP1063000000G
Amphenol Anytek
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 8MM
SOT-23
OP1063000000G Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Contact MaterialBrass
Mounting Type Through Hole
Housing Material Thermoplastic
Operating Temperature-40°C~115°C
PackagingBulk
Series OP
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions 10
Pitch 0.315 8.00mm
Insulation Height 0.079 2.00mm
Termination Style Solder
Contact Tail Length 0.075 1.90mm
Number of Levels 1
Contact Mating Finish Tin
Voltage - UL 300V
Current - UL 10A
Positions Per Level 10
Header Orientation Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
QuantityUnit PriceExt. Price
About OP1063000000G
The OP1063000000G from Amphenol Anytek is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features TERM BLOCK HDR 10POS VERT 8MM.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C