Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD7306AR
Hotenda
24 Terminations5V 24 Pin AD7306 Receivers3/3 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
AD7306AR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Additional Feature | CONFIGURABLE INTERFACE STANDARDS; EXTERNAL CHARGE PUMP |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | AD7306 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Max Supply Current | 15mA |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Protocol | RS232, RS422 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 3/3 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 70mV |
| Number of Drivers | 3 |
| Number of Transceivers | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Output Low Current-Max | 0.004A |
| Number of Receivers | 2 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 15.6mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.822320 | $12.82232 |
| 10 | $12.096528 | $120.96528 |
| 100 | $11.411819 | $1141.1819 |
| 500 | $10.765867 | $5382.9335 |
| 1000 | $10.156478 | $10156.478 |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
