Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD7478SRT-R2
Analog Devices, Inc.
8 Bit 0.95mm Lead, Tin ADC 3V SOT-23
SOT-23
AD7478SRT-R2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23 |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 6 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 17.5mW |
| Power Dissipation | 17.5mW |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 3V |
| Output Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
