Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD7891AS-2
Analog Devices, Inc.
12 Bit Lead, Tin ADC 5V
SOT-23
AD7891AS-2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 100mW |
| Power Dissipation | 82mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
