Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD7982BCPZ
Analog Devices, Inc.
18 Bit 0.5mm Tin ADC 2.5V
SOT-23
AD7982BCPZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Power Dissipation-Max | 8.6mW |
| Power Dissipation | 7mW |
| Number of Bits | 18 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 2.25 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0008% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 98 dB |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.85mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
