Welcome to Hotenda.com Online Store!
LTC1418IN
Analog Devices, Inc.
14 Bit 2.54mm ADC 5V DIP
SOT-23
LTC1418IN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | DIP |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5/+-5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation-Max | 31.5mW |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Max | 2.048V |
| Output Format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -2.048V |
| Conversion Time-Max | 4μs |
| Height Seated (Max) | 3.937mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
