Welcome to Hotenda.com Online Store!
LTC1420IGN
Analog Devices, Inc.
LTC1420IGN datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Analog Devices, Inc. stock available on our website
SOT-23
LTC1420IGN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 300mW |
| Power Dissipation | 300mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 10 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Max | 2.048V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -2.048V |
| Conversion Time-Max | 0.09μs |
| Length | 9.893mm |
| Width | 3.899mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.274560 | $4.27456 |
| 10 | $4.032604 | $40.32604 |
| 100 | $3.804343 | $380.4343 |
| 500 | $3.589003 | $1794.5015 |
| 1000 | $3.385852 | $3385.852 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
