AFFC-050-44-102-11
AFFC-050-44-102-11
AFFC-050-44-102-11
Assmann WSW Components
CABLE FFC 44POS 0.50MM 4"
SOT-23
AFFC-050-44-102-11 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 23 Weeks
Published 2016
Pitch 0.020 0.50mm
Number of Conductors 44
Termination Style Top on Both Sides, Backers on Both Sides
Cable TypeFFC, FPC
Length 4.000 101.60mm
Length - Exposed Ends 0.138 3.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About AFFC-050-44-102-11
The AFFC-050-44-102-11 from Assmann WSW Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CABLE FFC 44POS 0.50MM 4".
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C