Welcome to Hotenda.com Online Store!

4612X-101-824LF
Bourns
4612X-101-824LF datasheet pdf and Resistor Networks, Arrays product details from Bourns stock available on our website
SOT-23
4612X-101-824LF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | SIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Shape | FLAT |
| Mounting Feature | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 12-SIP |
| Number of Terminals | 12 |
| Mounting Style | Through Hole |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8533.21.00.50 |
| Resistance Value (Ohm) | 820K |
| Maximum Voltage Rating (V) | 100 |
| Power Rating per Resistor (W) | 0.2 (1/5) |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Temperature Coefficient (ppm/°C) | ±100 |
| Temperature Range @ Derated Power (°C) | 70 to 125 |
| Circuit Designator | BUS |
| Case Style | Conformal Coated |
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Type | SIP |
| Package Shape | Single Line |
| Product Depth (mm) | 2.49 |
| Seated Plane Height (mm) | 5.08 |
| Mounting | Through Hole |
| Case Size | Not Required |
| Power Rating Per Resistor | 0.2 (1/5)(W) |
| Operating Temp Range | -55C to 125C |
| No. of Terminals | 12 |
| Temperature Range @ Derated Power | 70 TO 125 |
| Case Size per Element | NOT REQUIRED |
| Tolerance (+ or -) | 2% |
| Rad Hardened | No |
| Seated Plane Height | 5.08(mm) |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Manufacturer | Bourns |
| Brand | Bourns |
| RoHS | Details |
| Package | Bulk |
| Mfr | Bourns Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.200 (5.08mm) |
| Package Height | 8.89 mm |
| Package Length | 30.43 mm |
| Package Width | 2.49 mm |
| Packaging | Ammo|Bulk |
| Series | 4600X |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Size / Dimension | 1.198 L x 0.098 W (30.43mm x 2.49mm) |
| Tolerance | 2% |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | ±100(ppm/°C) |
| Type | Network |
| Resistance | 820000(ohm) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | - |
| HTS Code | 8533.21.00.50 |
| Subcategory | Resistors |
| Power Rating | 1.5(W) |
| Packing Method | BULK |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54(mm) |
| Construction | Single Line |
| Resistor Type | ARRAY/NETWORK RESISTOR |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Military Standard | Not Required |
| Termination Style | Pin |
| Rated Power Dissipation (P) | 1.5 W |
| Lead Length | 3.3 mm |
| Number of Elements | 11 |
| Working Voltage | 100 V |
| Failure Rate | Not Required |
| Lead Spacing | 2.54 mm |
| Lead Diameter | 0.508 mm |
| Rated Temperature | 70 °C |
| Number of Resistors | 11 |
| Circuit Type | Bussed |
| Power Per Element | 200mW |
| Product Type | Resistor Networks & Arrays |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Element Power Dissipation | 0.2 W |
| Resistor-Ratio-Drift | 50ppm/°C |
| Network Type | BUSSED |
| Resistance (Ohms) | 820k |
| First Element Resistance | 820000 Ω |
| Resistor Matching Ratio | - |
| Product | Networks |
| Voltage Rating | 100 V |
| Temperature Coefficient Tracking | 50 ppm/°C |
| Product Category | Resistor Networks & Arrays |
| Power Rating (W) | 1.5 |
| Product Length (mm) | 30.43 |
| Width | 2.49 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 30.43 mm |
| Product Height (mm) | 5.08 |
| RoHS Status | Yes with exemptions |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.120500 | $0.1205 |
| 10 | $0.113679 | $1.13679 |
| 100 | $0.107245 | $10.7245 |
| 500 | $0.101174 | $50.587 |
| 1000 | $0.095447 | $95.447 |
The 4612X-101-824LF from Bourns is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features 4612X-101-824LF datasheet pdf and Resistor Networks, Arrays product details from Bourns stock available on our website.
This microcontroller is ideal for various applications including:
Hotenda provides comprehensive technical support for the 4612X-101-824LF, including datasheets, application notes, and design resources. Our team of engineers is available to assist with your design challenges.
Similar Resistor Networks, Arrays from Bourns and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
