10AX027H1F35I1SG
10AX027H1F35I1SG
10AX027H1F35I1SG
Intel
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
10AX027H1F35I1SG Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Arria 10 GX
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code8542.39.00.01
Voltage - Supply 0.87V~0.98V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of I/O 384
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 270000
Total RAM Bits 17870848
Number of LABs/CLBs 101620
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3178 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10AX027H1F35I1SG Product Details
10AX027H1F35I1SG Overview
In the package 1152-BBGA, FCBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The device has 384 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 270000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 0.9V volts needs to be provided. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. A supply voltage of 0.87V~0.98V is needed in order for fpga chips to operate. There are many types of FPGAs in the Arria 10 GX series, this is one of them. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The RAM bits that this device offer is 17870848. This FPGA is built as an array of 101620 LABs/CLBs.