5AGXBB3D6F40C6N
5AGXBB3D6F40C6N
5AGXBB3D6F40C6N
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1517-BBGA 1mm mm
SOT-23
5AGXBB3D6F40C6N Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Series Arria V GX
JESD-609 Code e1
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5AGXBB3
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 704
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 704
Clock Frequency 500MHz
Number of Inputs 704
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 362000
Total RAM Bits 19822592
Number of LABs/CLBs 17110
Height Seated (Max) 2.7mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1793 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5AGXBB3D6F40C6N Product Details
5AGXBB3D6F40C6N Overview
In the package 1517-BBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. Having 704 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 362000 logic elements/cells. 1.1V volts power it. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . This is a type of FPGA that is part of the Arria V GX series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. There are 704 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Having a RAM bit size of 19822592 means that this device will offer you a lot of memory. Its base part number 5AGXBB3 can be used to find related parts. Fpga electronics contains 17110 LABs/CLBs in an array. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.11.2/3.32.5V power supply. It usually uses a 500MHz crystal.