5AGXFB3H4F40I5
5AGXFB3H4F40I5
5AGXFB3H4F40I5
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1517-BBGA 1mm mm
SOT-23
5AGXFB3H4F40I5 Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Arria V GX
JESD-609 Code e0
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5AGXFB3
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 704
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 704
Clock Frequency 622MHz
Number of Inputs 704
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 362000
Total RAM Bits 19822592
Number of LABs/CLBs 17110
Number of Logic Cells362730
Height Seated (Max) 2.7mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3545 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5AGXFB3H4F40I5 Product Details
5AGXFB3H4F40I5 Overview
This package is included in the 1517-BBGA package and is available for purchase. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic blocks consist of 362000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. A supply voltage of 1.07V~1.13V is needed in order for fpga chips to operate. It is a type of FPGA belonging to the Arria V GX seies. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, there are 704 outputs that can be used. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. There are 19822592 RAM bits that are available with this device. Its base part number 5AGXFB3 can be used to find related parts. 17110 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal. For the building block, it incorporates 362730 logic cells that are used to make it work.