PCR1J390MCL1GS
PCR1J390MCL1GS
PCR1J390MCL1GS
Nichicon
SOT-23
PCR1J390MCL1GS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Weight 749.986634mg
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2009
Series PCR
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Type Polymer
Applications General Purpose
HTS Code8532.24.0020
Capacitance 39μF
Voltage - Rated DC 63V
Depth 8.3mm
Lead Pitch 3.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Polarity POLARIZED
Size Code 3333
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current2.7A
Life (Hours) 4000 hours
Ripple Current @ High Frequency 2.7A @ 100kHz
Dissipation Factor0.08 %
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.394 10.00mm
Length 9mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PCR1J390MCL1GS Product Details
PCR1J390MCL1GS Overview
System power is determined by 2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Electrical device with 28mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.08 %.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
PCR1J390MCL1GS Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C