RG3216V-1002-B-T5
RG3216V-1002-B-T5
RG3216V-1002-B-T5
Susumu
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
SOT-23
RG3216V-1002-B-T5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Mounting FeatureSURFACE MOUNT
Weight 16.187578mg
Operating Temperature-55°C~155°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series RG
Size / Dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance ±0.1%
JESD-609 Code e3
Feature Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Resistance 10kOhm
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.25W 1/4W
Voltage - Rated 200V
Additional FeatureANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating 250mW
Voltage - Rated DC 200V
Packing Method TR, Embossed, 7 Inch
Max Power Dissipation250mW
Construction Rectangular
Resistor Type FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) 3216
Case Code (Imperial) 1206
Height 508μm
Height Seated (Max) 0.020 0.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:6282 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About RG3216V-1002-B-T5
The RG3216V-1002-B-T5 from Susumu is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C