UBW1J221MHD1TO
UBW1J221MHD1TO
UBW1J221MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UBW1J221MHD1TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~135°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UBW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Voltage - Rated 63V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Packing Method TR
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 135°C
Ripple Current1.05A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance160mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 525mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UBW1J221MHD1TO
The UBW1J221MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C