UKW1H3R3MDD1TA
UKW1H3R3MDD1TA
UKW1H3R3MDD1TA
Nichicon
UKW 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKW1H3R3MDD1TA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UKW1H3R3MDD1TA Product Details
UKW1H3R3MDD1TA Overview
When the charge is lowest, the ripple current is 35mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated voltage (URdc) to 50V.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~85°C in order to maximize efficiency.
UKW1H3R3MDD1TA Features
the ripple current is 35mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C