URZ1C472MHD1TN
URZ1C472MHD1TN
URZ1C472MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
URZ1C472MHD1TN Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series URZ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.26A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.449A @ 10kHz
Diameter 18mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About URZ1C472MHD1TN
The URZ1C472MHD1TN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C