UWT0J471MNL1GS
UWT0J471MNL1GS
UWT0J471MNL1GS
Nichicon
UWT 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 210mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
UWT0J471MNL1GS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape ONE SURFACE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2005
Series UWT
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Voltage 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current210mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 210mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 315mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.3 %
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.394 10.00mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:12979 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UWT0J471MNL1GS Product Details
UWT0J471MNL1GS Overview
In terms of ripple current, it is 315mA @ 10kHz at full charge.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 210mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.394 10.00mm.It operates at a dissipation factor of 0.3 % (0.3 %).Voltage - Rated DC - is 6.3V.High efficiency requires an operating temperature of -55°C~105°C.
UWT0J471MNL1GS Features
the ripple current is 315mA @ 10kHz.
the ripple current is 210mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.3 %
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C