XLDGK20DLSDLCR
XLDGK20DLSDLCR
XLDGK20DLSDLCR
SunLED
SOT-23
XLDGK20DLSDLCR Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
PackagingBulk
Published 2013
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Color Green
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Viewing Angle100°, 50°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Current - Test 20mA
Lens Style Oval with Domed Top
Lens Size 5.20mmx3.80mm
Luminous Intensity2.59 cd
Millicandela Rating 2590mcd
Lens Transparency Diffused
Wavelength - Peak 515nm
Wavelength - Dominant 525nm
Height 7mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About XLDGK20DLSDLCR
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C