Z8F021ASJ020EG2156
Z8F021ASJ020EG2156
Z8F021ASJ020EG2156
Zilog
2KB 2K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F021A 20MHz 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
Z8F021ASJ020EG2156 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Temperature-40°C~105°C TA
PackagingTube
Series Encore!® XP®
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F021A
Interface IrDA, UART, USART
Memory Size2kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V~3.6V
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 2KB 2K x 8
Connectivity IrDA, UART/USART
Data Bus Width 8b
EEPROM Size 64 x 8
QuantityUnit PriceExt. Price
Z8F021ASJ020EG2156 Product Details
Z8F021ASJ020EG2156 Overview
The package has a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) shape. With 25 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~105°C TA range are measured by this Microcontroller. The Encore!® XP® series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 2KB 2K x 8. There's a eZ8 Core Processor inside. Its memory size is 2kB. It is possible to find alternatives to the base part number Z8F021A by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz.
Z8F021ASJ020EG2156 Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package