Z8F0831PH020SG
Z8F0831PH020SG
Z8F0831PH020SG
Zilog
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0831 20 Pin 20MHz 3.3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
Z8F0831PH020SG Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Number of Pins 20
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTube
Series Encore!®
Published 2011
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
Terminal Finish Tin (Sn)
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3.3V
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F0831
Pin Count20
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3/3.3V
Memory Size8kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 17
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Program Memory Size 8KB 8K x 8
Bit Size 8
Access Time 20 μs
Has ADC NO
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 2
CPU Family Z8
Height Seated (Max) 4.49mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:5002 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
Z8F0831PH020SG Product Details
Z8F0831PH020SG Overview
20-DIP (0.300, 7.62mm)-packages are available. There are 17 I/O ports on this device. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of 0°C~70°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Encore!® series. This program memory has a size of 8KB 8K x 8, which indicates what the size of the program memory is. eZ8 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 8kB. The base part number Z8F0831 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 20 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 2 timers/counters. It has 20 pins in total. In addition to this, the device is embedded with the the Z8 CPU family.
Z8F0831PH020SG Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package