CGS333U016R4C
CGS333U016R4C
CGS333U016R4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 33000UF 16V SCREW
SOT-23
CGS333U016R4C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series CGS
Size / Dimension 1.375Dia 34.93mm
Tolerance -10% +75%
Applications General Purpose
Capacitance 33000μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.36mA
Ripple Current7.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 7.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.27A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 105mm
Height Seated (Max) 4.125 104.78mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:310 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About CGS333U016R4C
The CGS333U016R4C from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 33000UF 16V SCREW.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C