CGS431T300R2C
CGS431T300R2C
CGS431T300R2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
CGS431T300R2C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series CGS
Size / Dimension 1.375Dia 34.93mm
Tolerance -10% +50%
Applications General Purpose
Capacitance 430μF
Voltage - Rated DC 300V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 228mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.15mA
Ripple Current1.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 54mm
Height Seated (Max) 2.125 53.98mm
Length 53.975mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:303 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
CGS431T300R2C Product Details
CGS431T300R2C Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 2.7A @ 10kHz at full charge.For 228mOhm @ 120Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.In the lowest charge, the ripple current is 1.8A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 2.125 53.98mm.Rated DC voltage is 300V for this capacitor.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
CGS431T300R2C Features
the ripple current is 2.7A @ 10kHz.
the ripple current is 1.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 300V
an operating temperature of -40°C~85°C