MC12FD680J
MC12FD680J
MC12FD680J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FD680J Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2000
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 68pF
Voltage - Rated DC 500V
Case Code (Metric) 1210
Custom Capabilities Tight Tolerance Exact Capacitance Values
Height 1.5mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 3.2mm
Width 2.5mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:4925 items
MC12FD680J Product Details
MC12FD680J Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.Parts have a 25 ppm/°C temperature coefficient.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FD680J Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD680J Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ