MC18FA431G-F
MC18FA431G-F
MC18FA431G-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MC Series 430pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Surface Mount 25 ppm/°C 2 Terminations 1812 (4532 Metric)
SOT-23
MC18FA431G-F Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 26.988746mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series MC
Published 2013
Size / Dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 430pF
Voltage - Rated DC 100V
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 4532
Case Code (Imperial) 1812
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 4.5mm
QuantityUnit PriceExt. Price
MC18FA431G-F Product Details
MC18FA431G-F Overview
This device's size and dimension are 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm to ensure a high level of reliability.A voltage of 100V needs to be provided for it to function properly.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
MC18FA431G-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FA431G-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MC18FA431G-F applications of Mica & PTFE Capacitors.
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ