MCM01-009ED680J-TF
MCM01-009ED680J-TF
MCM01-009ED680J-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MCM01-009ED680J-TF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~200°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series MCM
Size / Dimension 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e4
Feature RF, High Frequency
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish Silver (Ag)
Voltage - Rated 500V
Capacitance 68pF
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Multilayer Yes
Rated (DC) Voltage (URdc) 500V
Size Code 6140
Height 3.493mm
Length 15.367mm
Width 10.16mm
QuantityUnit PriceExt. Price
MCM01-009ED680J-TF Product Details
MCM01-009ED680J-TF Overview
Due to its 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm size/dimension, it allows for high reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.Parts with -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.Keeping the device at -55°C~200°C during operation is recommended.
MCM01-009ED680J-TF Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
MCM01-009ED680J-TF Applications
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ