MLP401M200EK1C
MLP401M200EK1C
MLP401M200EK1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MLP401M200EK1C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~85°C
PackagingBulk
Published 2014
Series MLP
Size / Dimension 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 400μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 388mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current1.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3A @ 20kHz
Lead/Base Style Straight
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 38.1mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:120 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLP401M200EK1C Product Details
MLP401M200EK1C Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 2.3A @ 20kHz at full charge.A full performance of 388mOhm @ 120Hz requires the ESR (Equivalent Series Resistance).If the charge is low, ripple current is 1.9A @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.500 12.70mm.Voltage - Rated DC of 200V controls this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~85°C.
MLP401M200EK1C Features
the ripple current is 2.3A @ 20kHz.
the ripple current is 1.9A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -55°C~85°C