MLS401M100EK0A
MLS401M100EK0A
MLS401M100EK0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400uF 100 Volts FLATPACK
SOT-23
MLS401M100EK0A Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2016
Series MLS
Size / Dimension 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 400μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 25.4mm
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 38.1mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:86 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MLS401M100EK0A
The MLS401M100EK0A from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400uF 100 Volts FLATPACK.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C