SLP122M200H3P3
SLP122M200H3P3
SLP122M200H3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SLP0712TE (750W) 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.49A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
SLP122M200H3P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1200μF
Voltage - Rated DC 200V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length 6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm
Polarity POLARIZED
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 1.5 mm
Voltage 200V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.46969mA
Ripple Current2.49A
Test Frequency120Hz
Life (Hours) 3000 hours
Diameter 35mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
SLP122M200H3P3 Product Details
SLP122M200H3P3 Overview
To perform its function fully, 166mOhm is required to have an equivalent series resistance (ESR).You should keep the seated height (Max) below 1.181 30.00mm.The capacitor operates at a voltage of 200V - Rated DC.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
SLP122M200H3P3 Features
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -25°C~105°C