SLP122M220H7P3
SLP122M220H7P3
SLP122M220H7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP
SOT-23
SLP122M220H7P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 1200μF
Voltage - Rated DC 220V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.54143mA
Ripple Current2.79A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.79A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.1A @ 20kHz
Diameter 35mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About SLP122M220H7P3
The SLP122M220H7P3 from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C