SLP331M350H3P3
SLP331M350H3P3
SLP331M350H3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
SOT-23
SLP331M350H3P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
Capacitance 330μF
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.005Ohm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.01956mA
Ripple Current1.22A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.22A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.79A @ 20kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Length 30mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About SLP331M350H3P3
The SLP331M350H3P3 from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C