Welcome to Hotenda.com Online Store!

PI5C3257LE
Diodes Incorporated
16 Terminations4.75V~5.25V 16 Pin 3257 Signal switch4 Outputs4 Functions
SOT-23
PI5C3257LE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2017 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 3257 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Ports | 3 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Current | 120mA |
| Number of Bits | 1 |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 5.2 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -120mA |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.75000 | $0.75 |
| 96 | $0.62000 | $59.52 |
| 192 | $0.50599 | $97.15008 |
| 576 | $0.40000 | $230.4 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
