Welcome to Hotenda.com Online Store!

PI5C3390QE
Diodes Incorporated
28 Terminations4.75V~5.25V 28 Pin 3390 Signal switch1 Functions
SOT-23
PI5C3390QE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 27 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 10Ohm |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 3390 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 16:8 |
| Power Supplies | 5V |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 30μA |
| Turn On Delay Time | 6.5 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Demux, Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 16 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -120mA |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of Output Lines | 8 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.416533 | $0.416533 |
| 10 | $0.392956 | $3.92956 |
| 100 | $0.370713 | $37.0713 |
| 500 | $0.349729 | $174.8645 |
| 1000 | $0.329933 | $329.933 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
