475CKE200M
475CKE200M
475CKE200M
Illinois Capacitor
CKE 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 53mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
475CKE200M Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series CKE
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 52.911Ohm @ 120Hz
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 200V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0682mA
Ripple Current53mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 53mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 132.5mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
475CKE200M Product Details
475CKE200M Overview
During full charge, the ripple current is 132.5mA @ 100kHz.The ESR (Equivalent Series Resistance) of 52.911Ohm @ 120Hz needs to be provided to fully play its function.The ripple current is 53mA @ 120Hz at the lowest charge.You should keep the seated height (Max) below 0.492 12.50mm.It is recommended to set the rated (DC) voltage (URdc) to 200V.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
475CKE200M Features
the ripple current is 132.5mA @ 100kHz.
the ripple current is 53mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C