ALA7DA271CD500
ALA7DA271CD500
ALA7DA271CD500
KEMET
ALU SNAP IN 270UF 500V
SOT-23
ALA7DA271CD500 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 32 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series ALA7D
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications Automotive
Voltage - Rated 500V
Capacitance 270μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 916.4mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp 13000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Impedance189.4mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.27A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.2A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:1408 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ALA7DA271CD500
The ALA7DA271CD500 from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features ALU SNAP IN 270UF 500V.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C