ALC80F123EB040
ALC80F123EB040
ALC80F123EB040
KEMET
SNAP-IN HIGH CV 105C 12000UF 40V
SOT-23
ALC80F123EB040 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 32 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series ALC80
Size / Dimension 1.575Dia 40.00mm
Tolerance ±20%
In-Stock:1453 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ALC80F123EB040
The ALC80F123EB040 from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features SNAP-IN HIGH CV 105C 12000UF 40V.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C