EDK226M035A9DAA
EDK226M035A9DAA
EDK226M035A9DAA
KEMET
KEMET EDK226M035A9DAA SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 22 F, 35 V, EDK Series
SOT-23
EDK226M035A9DAA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 23 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2011
Series EDK
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 2621
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.008mA
Ripple Current47mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.14
Ripple Current @ Low Frequency 36mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 45mA @ 10kHz
Ripple Current (AC) 47mA
Diameter 5mm
Height 5.4mm
Height Seated (Max) 0.222 5.65mm
Width 5.3mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About EDK226M035A9DAA
The EDK226M035A9DAA from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features KEMET EDK226M035A9DAA SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 22 F, 35 V, EDK Series.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C