ESH477M035AH3AA
ESH477M035AH3AA
ESH477M035AH3AA
KEMET
Capacitor; Al Electrolytic; Cap 470 uF; Tol 20%; Vol-Rtg 35 VDC; Radial; 10x17 mm
SOT-23
ESH477M035AH3AA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 23 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2011
Series ESH
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 164.5μA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Dissipation Factor0.14 %
Diameter 10mm
Height 19mm
Height Seated (Max) 0.748 19.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About ESH477M035AH3AA
The ESH477M035AH3AA from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Capacitor; Al Electrolytic; Cap 470 uF; Tol 20%; Vol-Rtg 35 VDC; Radial; 10x17 mm.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C