RN732ATTD1653D25
RN732ATTD1653D25
RN732ATTD1653D25
KOA Speer Electronics, Inc.
RES 165K OHM 0.5% 1/10W 0805
SOT-23
RN732ATTD1653D25 Datasheet PDF
TypeParameter
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Mounting FeatureSURFACE MOUNT
Operating Temperature-55°C~155°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series RN73
Size / Dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance ±0.5%
JESD-609 Code e3
Feature Moisture Resistant
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Resistance 165kOhm
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.1W 1/10W
Packing Method TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) 0.1W
Working Voltage 150V
Height Seated (Max) 0.024 0.60mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About RN732ATTD1653D25
The RN732ATTD1653D25 from KOA Speer Electronics, Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features RES 165K OHM 0.5% 1/10W 0805.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C