Welcome to Hotenda.com Online Store!

LTC1629IG#PBF
Linear Technology/Analog Devices
28 Terminals 4V~36V 28-Pin LTC1629 DC to DC converter ICDUAL SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 220kHz Transistor Driver
SOT-23
LTC1629IG#PBF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PolyPhase® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1629 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 40A |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~36V |
| Control Features | Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 220kHz |
| Max Input Voltage | 36V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 360kHz |
| Duty Cycle (Max) | 99.5% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.78mm |
| Length | 10.33mm |
| Width | 7.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.928537 | $8.928537 |
| 10 | $8.423148 | $84.23148 |
| 100 | $7.946366 | $794.6366 |
| 500 | $7.496572 | $3748.286 |
| 1000 | $7.072238 | $7072.238 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Linear Technology/Analog Devices and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
