Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS229
Maxim Integrated
20 Terminations5V DS229 Receivers3 Bits 3/3 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
DS229 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | EXTERNAL CHARGE PUMP |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | DS229 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 6 |
| Nominal Supply Current | 22.5mA |
| Data Rate | 200kbps |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 3/3 |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Receive Delay-Max | 1000 ns |
| Number of Receivers | 3 |
| Out Swing-Min | 5 V |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
