Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX133EQH+TD
Maxim Integrated
4 Bit ADC 5V PLCC
SOT-23
MAX133EQH+TD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 111 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 9V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Power Dissipation-Max | 800mW |
| Number of Bits | 4 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 0.4375 B |
| Sampling Rate | 20 sps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 9'S COMPLEMENT BINARY CODED DECIMAL |
| Linearity Error-Max (EL) | 1% |
| Conversion Rate | 20 sps |
| Analog Input Voltage-Max | 3.3V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | 2.8V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
