Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX238MRG
Maxim Integrated
24 Terminations5V 24 Pin MAX238 Receivers4/4 Drivers/Receivers4 Functions
SOT-23
MAX238MRG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | EXTERNAL CHARGE PUMP |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX238 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Propagation Delay | 10 μs |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Data Rate | 120Kbps |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Supply Type | Single |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | INVERTED |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 4/4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Height | 3.3mm |
| Length | 32.51mm |
| Width | 7.87mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
