Welcome to Hotenda.com Online Store!
MX7821KP+T
Maxim Integrated
8 Bit ADC 5V PLCC
SOT-23
MX7821KP+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 50mW |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, FLASH METHOD |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of Converters | 3 |
| Conversion Rate | 500 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 45 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
