Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89LP216-20XU
Microchip Technology
2KB 2K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LP Series AT89LP216 16 Pin 20MHz 2.7V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
AT89LP216-20XU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Terminals | 16 |
| Data Converters | -- |
| Number of I/Os | 14 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89LP216 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Number of I/O Lines | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89LP |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | AT89LP216 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 14 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 2048 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | -- |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of Programmable I/O | 14 |
| RAM (bytes) | 128 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.68000 | $0.68 |
| 25 | $0.62520 | $15.63 |
| 100 | $0.56500 | $56.5 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
