Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89LP6440-20PU
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LP Series AT89LP6440 40 Pin 20MHz 3.3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
AT89LP6440-20PU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Number of Terminals | 40 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | 2-Wire/SPI |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Number of I/Os | 38 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AT89LP6440 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 38 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 89LP |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | AT89LP6440 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 38 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 4.25K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 8.5 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 4.826 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | 8051 |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| CPU Family | 8051 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 38 |
| RAM (bytes) | 4352 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 8051 |
| Height Seated (Max) | 4.826mm |
| Width | 15.24 mm |
| Length | 52.324 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 220 | $3.20332 | $704.7304 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
