Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT89S8253-24AU
Microchip Technology
12KB 12K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89S Series AT89S8253 44 Pin 24MHz 4V 44-TQFP
SOT-23
AT89S8253-24AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/UART |
| Data Converters | -- |
| Family Name | AT89 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 32 I/O |
| Interface Type | SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AT89S8253 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | 89S |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 4V |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 24MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AT89S8253 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | SPI, UART |
| Memory Size | 12kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 24MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 12KB 12K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 25 mA |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 24 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 96 kb |
| ROM (words) | 12288 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | 8051 |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 256 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | 80C51 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10.1mm |
| Width | 10.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.93000 | $1.93 |
| 25 | $1.77160 | $44.29 |
| 100 | $1.59650 | $159.65 |
This Microcontroller comes in a 44-TQFP package. This Microcontroller has 32 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the 89S series of electrical components. The size of the program memory of Microcontroller is 12KB 12K x 8. There's a 8051 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 44 terminations in total. A 8-bit operation is performed by this part. Input voltage for the chip is 4V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 12kB memory size belongs to the part. It is possible to find alternatives to the base part number AT89S8253 by using the part number search tool. In the case of 24MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are a total of NO channels in the device. In this chip, 44 pins can be accessed. In total, there are 3 timers/counters on the device. The bits of the part is 8.
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology AT89S8253-24AU Microcontroller applications.
Information appliances
Fire detection & safety devices
Projectors
Broadband technology
Fabric
Home appliances
Printers
Fax machines
Heart rate monitors
Video and voice processing
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
